KESTANE BALI

Kestane balı, arıların kestane ağacının belirli bir döneminde bu ağacın çiçeklerinden topladıkları özlerden elde edilen bir bal türüdür. Kestane ağaçlarının çiçeklenmeye başladığı haziran ayında elde edilmekte olan bu bal, diğer birçok çiçek balına göre daha az üretilebildiğinden değerli ballar arasında sayılmaktadır. Ülkemizde en çok Bursa’da, bunun yanı sıra da kestane ağaçlarının neredeyse bir orman gibi olduğu Kastamonu, Artvin, Ardahan ve Rize gibi Karadeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde bulunmaktadır.

Diğer bal çeşitlerine göre koyu kahve renkli, buruk biraz acı ve kestaneye özgü tadı ve kokusu olan bu bal bütün koyu renkli ballar gibi antioksidan olması sebebiyle kansere karşı koruyucudur.

Olması gereken ölçülerde tüketilmesi halinde adeta şifa deposu olan bal, yaşadığınız belli başlı problemleri çözüme kavuşturmaktadır. Daha güçlü kas ve kemik yapısına ulaşmakta bu bal önemli bir destek unsurudur.

Her sabah kestane balı yemek kalp damar sağlığını büyük ölçüde korumaya yardımcı olacaktır. Kalp krizi riskini azalttığı bilinen kestane balı kalp atışını da dengelemektedir. Ayrıca kestane balı vücudun tansiyon dengesini de sağlar.

Rengi koyu kıvamı gevşek olan kestane balı, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra öksürük, astım, bronşit ve nefes darlığı gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde etkili olduğu için “Doğal Antibiyotik” olarak da adlandırılıyor. Bir kaşık ılıtılmış bal ve 1/4 tatlı kaşığı toz tarçın günde üç defa yenir. Bu uygulama birçok kronik öksürük, soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi için de geçerlidir.

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücuttan mikropların uzaklaşmasını sağlayarak vücudun temizlenmesine yardımcı olur ayrıca antiseptik özellik gösteren kestane balı, bu özelliği ile ağız içinde oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Cildi, taze, yumuşak ve diri tutmaya yarayan kestane balı, yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilen bir bal çeşididir.

İçerdiği yüksek miktardaki früktoz ile iyi bir enerji kaynağı olarak hizmet ederek fiziksel yorgunluğu azaltır.

Bir bardak kaynar su içerisine eşit miktarda kestane balı ve tarçın konup karıştırılıp her sabah aç karnına içildiğinde kilo vermeye yardımcı olur. Kestane balının vücutta yağ birikmesine engel olduğu bilinmektedir. Diyet yapanların tercih edebileceği bir bal çeşidi olan kestane balı düzenli kullanımda daha kolay kilo verilmesini sağlar.

Fakat tüm bu faydaları bünyenizde hissetmek doğru bir tüketimle ve hakiki kestane balı kullanımı ile söz konusudur. Az miktarlarda kullanımı insan sağlığı için önemlidir.